• Новости
 • Свински стомак печен во рерна. Како да се готви свинско стомак.

  1. Како да се чисти свинско стомак?
  2. Како да се чисти и да се готви свинско стомак?
  3. Подгответе "Солтисон"

  Нашите предци готви вкусна мускулест, солисон од свинско стомак, полнејќи го со месо од свинска глава и остатоци. Оваа храна не е инфериорен во однос на другите. месни јадења . Но, прво треба да го исчистите стомакот.

  Како да се чисти свинско стомак?

  За чистење свинско стомак , го правиме следново по следниов редослед:

  Загреана во специјални керамички хангари, отворени или затворени со петелки, во кои има дупки за да се остави пареа. Во селата Аукштајтија, во старите села, има уште неколку кутии со чинии. За жал, во советско време, во продавници, варени колбаси, кои популарно се нарекуваа "радост на куче" и евтини, но евтини пакети за месо, како што се покажа, се здобија со имиџот на производ со слаб квалитет.

  Пред и сега нашите баби и дедовци и мајки произведуваат такви необични хакери што не може да се каже зборови. За жал, сегашните сопственици на месни растенија и технолози за производство на месо, сопственици и менаџери на големите трговски синџири не слушнале ништо за вистинските литвански хакери.

  • Добро измијте го стомакот од свинско месо под проточна вода, прво на едната страна, а потоа се превртувајте на другата страна и добро измијте.
  • Стомакот се состои од збир на набори, ги чистиме сите набори со нож, и можеме да користиме четка за садови.
  • За да може полесно да се отстрани мукозната мембрана на желудникот, потопете го 10 минути во вода што врие и се лади.
  • Отстранете ја мукозната мембрана, маснотниот слој, филмот.
  • Вратете се повторно големи количини вода.
  • Свртете го исчистениот стомак внатре и измијте го со сол, оставете го на 5 часа.
  • Ние се мие од солта и го впива стомакот во раствор (за 1 литар вода и 1 лажица сол и оцет) околу 1 час, повеќе е можно.
  • По натопување повторно измијте го желудникот во вода, даде да се исуши и може да се полнети.

  Како да се чисти и да се готви свинско стомак?

  Свински стомак полнети со месо, јастиви, зеленчук, житни култури.

  Добро, но доволно за да се лути, ајде, да се обидеме да направиме лаком мед за време на празниците. Крушот доаѓа од највисокиот збор "отворот": "стомакот боли - тој бара храна", "стомакот дава порака, - прашува мед", "дали ловте за тоа?", "Во светот и мед е послатка", "капитенот и капките од мед земени "," Цртајте дури и грб. "

  Црниот дроб се варат околу половина час. Главата и порциите на свињата со две моркови, кромид, неколку чешниња од лук, миризливи бибер и заливни листови исто така се подготвуваат индивидуално. Посипете го црниот дроб, неколку свежи кромидчиња, три чешниња лук, неколку пати навлегувајте во најмалите матични клетки, запечете го со врела вода. супа и добро дајте го со дрвена лажица за да избегнете триење. Од главата на свиња сече месото и јадењето исечени.

  Подгответе "Солтисон"

  "Солдисон" најдобро се готви ако неодамна сте го подготвиле мелено месо: некои од месните производи што не се користат во мелено месо ќе одат за Солтсон.

  За "Салтисон" ви требаат:

  • 1 свинско стомак;
  • 1 кг свинско месо без коски;
  • 400г говедото говедско месо;
  • 200 г свинско црн дроб;
  • 200 гр маст печен сад;
  • 200 гр свежа сланина со слоеви на месо и кожа;
  • 1 чаша или малку повеќе супа од желе;
  • 1 свинско месо готвено;
  • 1 голем кромид;
  • 3 чешниња лук;
  • солена сол и црн пипер на вашиот вкус;
  • 6 грашок на црно и allspice;
  • 3 заливи лисја.

  Започнете го готвењето:

  Измешајте ги масите, додајте сол, сезона со честа, бибер и лисја. Масите не се мијат добро исчистени дебели црева, блиски теми на двата краја. Исечени моркови, кромид кромид, две чешни лук, майру, бибер, заливни листови и варени околу половина час во вода во тенџере. Потоа пијте ладно место ноќе.

  Стариот квас, кисела шунка, варена шунка, домашна пијалак , за покривање на шунка 3 кромид, моркови и лук, неколку заливи лисја по 7 каранфилче, смрека боровинки, миризливи, 200 гр тротоарен трошки. Ден или два пред Велигден, пушеле шунка беше погребан со голема чаша, истурете го домашниот квас, па затоа е добро под вода, фрлајте го во тенко сецкан кромид, три чешниња лук, неколку листови за зачини, по 7 алиспис, каранфилче и кршен смрека бобинки и помогнаа Студената кисела.

  • Ние расклопуваме свинско месо: отстранете го месото и кожата, исечете ги на парчиња и фрлајте ги коските.
  • Печен сад се сече на коцки.
  • 400 гр свинско месо и мелено месо мелење месо.
  • 600 гр свинско месо и масти со кожата исечени на мали парчиња.
  • Сува црниот дроб се сече на парчиња.
  • Исечете лук.
  • Комбинирајте ги сите заедно, сол, бибер, истурете ја супата и измешајте сè.
  • Подготвен стомак, свртен навнатре, полн со мелено месо, но не цврсто (за време на готвењето, стомакот ќе се намали во големина, а кутијата може да биде тесна) и ја шие дупката со дебела игла и конец.
  • Полнетиот стомак се спушта во садот, наполнет со вода 2-3 сантиметри над содржината на садот и наместете го да зоврие, прво на силен оган, а кога врие, зацврстете го на ниско вриење.
  • Извадете ја пената, проголтајте го преполнетиот стомак на неколку места со дебела игла, на една и на друга страна, и варете околу 3 часа.
  • За време на готвењето, ние го претвораме нашиот "Салтисон" на другата страна неколку пати.
  • Веројатно, половина час пред крајот на готвењето, ставаме кромид, бибер, сол по вкус и заливите лисја во тенџере.
  • Откако ќе се варат желудникот, го земаме од супа, го ставаме на скара во рерната, ставаме метален лист под решетката, вклучете ја рерната на 200 ° C и печете 20 минути.
  • "Салтисон" е поставен на сад, прекриен со плоча, а погоре го ставаме угнетувањето и испраќаме на ладно место 12 часа, потоа може да се исече на тенки плочи и да се сервира со сенф.


  Значи, тешко е да се исчисти свинското стомак, но можно е да се направи вкусно домашно јадење, здраво, без вештачки адитиви, кои сега се полнети со фабрички производи од месо
  Значи, тешко е да се исчисти свинското стомак, но можно е да се направи вкусно домашно јадење, здраво, без вештачки адитиви, кои сега се полнети со фабрички производи од месо.

  Месото беше отстрането од маринадата пред да се пече месото и шунката се исуши. На дното на калајната, тие собраа три парчиња морков и два кромид, стави шунка врз нив и ги застрелаа топла рерна . Останатиот калај, исполнет со маринада, вкус моркови и зеленчук и подготвува необичен сос од деликатеси.

  Карамелизирана свинско шунка се готви во висококвалитетно пиво. Стави шунка, зеленчук, сол и се става во пиво во голем сад. Просечен килограм шунка расте околу 50 минути. Ако пивото испари, можете да додадете вода што врие. Исечете го врвот на варена шунка преку крстот и посипете со засладен млечен шеќер. Оставете половина час да се олади, а потоа исечете и сервирајте. Печена стаклена свинска шунка печена во јаболко вина.

  Уметноста на водителка е да го нахрани семејството не само здраво, високо калорично, туку и вкусни јадења . На исто ниво со месо се популарни и остатоци, што е многу едноставно да се готви, и покрај тоа, тие можат да го спасат вашиот семеен буџет. Јазик на поплави црниот дроб торта полнети нозе и стомак се заедно со поскапи производи дури и натаму празник маса . Во однос на содржината на калории, вкусот и количината на витамини и минерали, тие во никој случај не се инфериорни во однос на месото, поради што ревните хостеси им даваат предност.

  Извадете ја варената шунка, отстранете ја кора од лимон, бибер и заливот, лупете го зеленчукот - ќе ви треба сос. Се суши шунка, се лади, се суши и ја чисти кожата долж должината. Ставете го шунка во чинија, додадете 300 гр домашно јаболко вино. Дајте го стек на дијагонално со вртење на шунка за да го исечете месото од коската.

  Во преостанатиот калај, промешувајте ја течноста додека мешате, колку оган е на огнот за да се става во тавата, посипете го варениот зеленчук и измешајте ги со правилна конзистенција, затоа што некои луѓе сакаат бусен сос, а други се подебели. Шунката била ставена на шунка. печен компир , пржена јаболка, јаболко или слива.

  Што може да се направи од стомаците

  Стомакот е шуплив мускулен орган од кој мускулеста, солисон е подготвена. Тоа може да се полнети со месо парчиња со додавање на просо, леќата и бисер јачмен . Самата обвивка, како природна, исто така може да се јаде, 100 гр. свинскиот стомак содржи 160 Kcal. Готвење свинско стомак стана добра традиција на Бадник. Според класичниот рецепт, сецкани нус-производи се додаваат навнатре: црн дроб, бубрези, опашки, уши, малку кутии и зачини (кромид, моркови и лук).

  Baranauskas, Maironis, Weizgantas и многу други јавни личности на истакнато свештенство во меѓувоената Литванија честопати ставија камени шунка на маса, сфаќајќи дека не гладуваат. Зачинета маринована брусница од маринирана марулина со сос од брусница, магдонос и морков.

  Сос од брусница: 350 г малини, 2 мандарини. Внимателно исечете го шунка на теле, намалете ги капките со прстите. Исечете со остар нож до остри ножеви и повлечете ги прстите. Ставете ја шунката во подлабока чинија, исечете ги лисјата на кромидот, бибер и заливот. Измешајте зовриена вода со вино од брусница, сол, истурете ја шунка и марината најмалку еден ден на ладно место.

  Предтретман

  Ако купите свинско стомак на пазарот или во продавница, тоа веќе е делумно обработено. Веднаш по колењето на животното, тој е ослободен од остатоци од храна и се мие, оставајќи го да го деактивирате производот, ставајќи го желудникот топла вода за 10 минути и отстранување на горниот филм, што е мукозната мембрана. Потоа повторно се чисти со нож и се мијат во врела вода. Некои ги чистат стомаците со груба сол, се употребуваат како абразивни, а потоа се натопуваат 5-6 часа.

  Исто така во водата можете да додадете оцет, кој се разредува по стапка од 1 литар. вода 4 суп.л-патки. л 9% оцет. Во ова решение, стомаците ќе бидат доволни 3 часа. Но, вашите напори ќе бидат наградени, бидејќи садот се покажа како многу вкусен и здрав, бидејќи свинското, јагнешкото или говедското стомаци содржат цинк, магнезиум, селен, железо и витамини од групата Е, Б и ПП.

  За да готвите свинско стомак без полнење, треба да се вари два часа, истурете вода по вриење двапати. Потоа може да се исечат на парчиња и пржете во тава со моркови и кромид. Во текот на термичка обработка стомаците се намалуваат со големина за околу еден и пол пати, а подготвеноста се определува со мекост. Ако производот лесно се пробие со нож во садот, готвењето може да се запре.

  Како да го направите стомакот

  1. За да се готви мускулест или солисон, ситно сецкани кутии од месо, црн дроб, бубрези, 'рскавица, опашки, со додавање на рендан морков, кромид, лук и зачини за месо се ставаат во претходно обработен стомак.
  2. Кога стомакот е исполнет со оваа мешавина, се шитрува и се става во врела вода.
  3. Гответе 2 часа на средна топлина, отстранувајќи ја пената колку што е потребно.
  4. За целосно да се ослободи од мирисот на отпадоци, ставете го ловот во водата.
  5. Пред сервирањето, брадата мора да се стави во фрижидер за еден ден.

  Здрава и вкусна е стомакот полнети со леќата. За пополнување на 1 свински или јагнешко стомак, мора:

  2 чаши варени леќата на леќата;
  - Неколку свежи печурки;
  - масни гради - 200 гр .;
  - путер - 2 суп.л-патки. л .;
  - кромид и зачини по вкус (коријандер, каранфилче, црн пипер).

  Готвење:

  1. Сите состојки за полнење се доведени до половина одделно едни од други: леќата треба да се готви, пржењето треба да се пржи додека златно кафеава во тава, ситно исечен кромид и печурки, исто така, треба да се варат на огнот 15 минути.
  2. Потоа се менуваме сè, додавајме путер или путер, зачини и ставаме во стомакот, кој е зашиен со нишка.
  3. Ова јадење треба да се пече во рерната на 180 ° C за 2 часа.
  4. Потребно е целосно да се удави маснотиите од сланина. За да го направите ова, правиме неколку пункции во стомакот со дебела игла. Кога стомакот почнува да се пече, се формира златна кора , кој може да се напои од време на време од добиените масти.

  Највкусно и вкусно јадење е стомакот, полнети со различни видови на месо. За да го направите ова, се потпреме на ниско-масни гради, сало, месо од шунка (сите во еднакви пропорции). Ситно сецкан месо треба да се маринира во мешавина на зачини и лук, нека се вари за еден час, по што се додава 2 лажици. л ракија или ракија. Потребно е да се извади без да се пригуши, да се направат неколку пункции со игла или раб на нож на желудникот. Време за печење во рерната - 2,5 - 3 часа, а потоа ставете го садот во фрижидер додека не се излади целосно.

  Како да се чисти свинско стомак?
  Како да се чисти и да се готви свинско стомак?
  Како да се чисти свинско стомак?
  Како да се чисти и да се готви свинско стомак?
  Крушот доаѓа од највисокиот збор "отворот": "стомакот боли - тој бара храна", "стомакот дава порака, - прашува мед", "дали ловте за тоа?

  Новости

  Где купить объектив для телефона

  Никогда не думала, что существуют объективы для телефона, пока не нашла их в одном магазине, подробнее здесь. Оказалось,

  Духовно-религиозный туризм
  После принятия Русью христианства, появилась новая традиция — паломничество. Чуть позже, одинокие паломники объединились в центры и ходили к святым местам уже группами, чтобы преклонить колени перед

  Методы арт терапии в Запорожье
  Для психологов, психотерапевтов, преподавателей, воспитателей и профессионалов, работающих с детками. Программка поможет получить теоретические познания о арт-терапии как способе работы не только лишь

  Снять колесо с велосипеда
  Хоть какой опытнейший велосипедист знает, как снять колесо велика без помощи других. Такое действие нередко приходится создавать, когда колесо нужно починить, поменять шину, обод либо спицы либо просто

  Видео экскурсия по москве
  Обзорные экскурсии по Москве на автобусе проходят каждый денек от Красноватой площади. Экскурсионное бюро «Лауда» приглашает Вас познакомиться с одной из древнейших столиц мира — Москвой. Храмы и особняки,

  Смотреть притчи
  На этой странице сможете http://day-by-day.od.ua/video/1022262404-oformlenie-prazdnika-sharami/ онлайн —  православные, добрые, опытные, достойные внимания и интереснейшие.  Мы собираем отличные притчи

  Святая канавка в дивеево
  "Много дивного гласил батюшка Серафим об этой Канавке. Что Канавка эта - стопочки Божией Мамы! Здесь ее обошла Сама Королева Небесная! Эта Канавка до небес высока! Землю эту взяла в удел Сама Госпожа

  Смертная казнь в иране
  Смертная казнь в Иране применяется согласно шариатскому закону с момента установления исламской республики в 1979 году. При всем этом многие экзекуции в Иране совершались на публике: числилось, что проводящиеся

  Столбы в красноярске
  Внедрение водянистого пенопласта в качестве теплоизолятора отличается массой преимуществ, . . . . Как верно

  Самоделки трактора видео
  Обычно мини трактора можно сделать на базе хоть какого мотора. Это может быть движок от «Днепра», от мотоблока, москвича либо от байка «Муравей», более подробнее смотрите в нашей подборке: самодельные