• Новости
 • Нова година во Прага - Како да се слави Нова Година 2019 е забавно во Чешка

  1. Какво е времето во Прага за Нова Година 2019 година
  2. Каде да ја прославиме Новата 2019 година во Прага
  3. Каде на друго место може да ја прославите Новата година во Прага
  4. Најдобрите ресторани и кафулиња во Прага каде да ја прослават Новата 2019 година
  5. Кафулиња и ресторани во Прага на новогодишната ноќ
  6. Француски ресторан Белевју
  7. Ресторан "Ресторан Кода"
  8. Ресторан „Злати Праха“ (Злата Прага)
  9. Ресторан Прага „Ресторан Обала“
  10. Ресторан „Л“ од Еурпепе Праха Влтава ”(Брод„ Европа “на Влтава)
  11. Средновековна таверна „кај кралот на Брабант“ (Krčma U krále Brabantského)
  12. Летови од Москва до Прага
  13. Прага хотели за Нова Година
  14. Новогодишни турнеи во Прага. Нова година во Прага 2019 година: цени на турнејата
  15. Нова година во Прага: совети и прегледи од туристи

  Главниот град на Чешка во пресрет на претстојните големи зимски празници се претвора во вистинска Божиќна приказна. Новата година во Прага е неспоредлива. Сакам да се вратам овде повторно и повторно.

  Каде да се сретнеме и да славиме новогодишни празници во Прага, што да правам и кои ресторани се подобри, кој хотел да избере? Колку е храна, сместување, какво е времето и како да се слави Нова Година во Прага - 2019 година?

  Како да ја поминете најубавата Нова Година - Нова Година 2019 година во Прага:

  Сега ќе научите скоро сè за новогодишната Прага! Какво е времето за Нова година, какви ресторани и хотели обезбедуваат новогодишна програма, каде се служат јастози и дали вреди да се слави Новата година во Прага на главниот плоштад, колку е летот од Москва до Прага, како и актуелни и работни совети и прегледи на туристите кои веќе се таму посетиле

  Стари улици и не помалку стари куќи од средниот век, готски одбранбени цркви, храмови и замоци. Камени мостови и калдрма-коловози. Вистинскиот Божиќен дух е во воздухот. Возејќи го ветрето низ градот, тече арома со уста од пржено и пушено месо. Воздухот беше исполнет со вкус на слад и јачмен - тие создадоа вистинско пиво според антички рецепт ... Јас сум во главниот град на Чешка - Прага.

  Какво е времето во Прага за Нова Година 2019 година

  Декември и јануари се исти со времето. И во тој и другиот месец температурата на воздухот е минус. Единствената разлика е во тоа што во јануари е малку поладно -2 ... -5˚С, а во декември е 0˚С и малку потопло.

  Погледнете и запомнете ја доцната есен во Русија, сепак, и сега имаме зими, а не воопшто зими: пукнати мразови само во Сургут. И во Прага е пријатно и поволно за вечерни прошетки и екскурзии до прекрасни места.

  Иако ќе има малку сонце и врнежи од дожд во форма на влажен снег или дожд, сепак не ги исплаши врзаните туристи од забавен и добар одмор. На новогодишната ноќ, духот на Андерсон владее во Прага (Запомнете ги Герда и Каи од снежната кралица).

  Прага се наоѓа на ридско подрачје и ако сакате да се искачите повисоко, облечете се соодветно. Ветерот не дува, туку густ и засилен. Нема да н sc исплашиме - веќе живееме и дишеме одмор.

  Каде да ја прославиме Новата 2019 година во Прага

  Илјадници туристи сакаат да стигнат до главниот град на Чешка. Средновековни улици, готски згради, калдрма-коловози, огромен број светла на светлечки новогодишни осветлувања и секако музеи, театри, уметнички галерии и антички мостови - безброј.

  Средновековни улици, готски згради, калдрма-коловози, огромен број светла на светлечки новогодишни осветлувања и секако музеи, театри, уметнички галерии и антички мостови - безброј

  Мост на Чарлс во Прага

  За едно патување не можете да ги посетите сите места на Прага, сто проценти! Треба да дојдете повторно тука, или можеби две. И ќе го сакате овој чешки град.

  За fansубителите на бучни забави и со компанијата, можете да ја прославите Новата година на плоштадот Олд град. Се чини дека целиот град се спојува тука - има многу луѓе, како на Црвениот плоштад во Москва за време на поздрав. Луѓето доаѓаат на овој плоштад да направат желба на Чарлс Бриџ до чадниот часовник.

  Пијан и немирен толпа туристи и локални жители пијат, пеат и танцуваат. Ако веќе сте решиле да прославите празник овде, тогаш облечете се топло. Вие нема да бидете гладни - има многу шатори со божиќна храна: Прашки колбаси, слатки, колачи.

  Каде на друго место може да ја прославите Новата година во Прага

  Каде на друго место може да ја прославите Новата година во Прага

  Покрај плоштадот Олд град, можете да одите на плоштадот Венцеслас, но за жал, таму има многу луѓе. Добра опција да ги видите огнометите и новогодишниот празник како целина. Со посета на мостот на Чарлс, насипот или прошетајте со брод на реката Влтава.

  Ако само погледнете во поздравот, тогаш речното прошетка ќе ве чини 50 € (евра) - за 2 часа. Вистинската целосна програма за Нова Година 2019 година на брод на Прага ноќе со шампањ, со гала вечера и огномет чини 150 € (евра).

  До сега се зборуваше за средба на празникот на улица. Може да се забавувате во топло и пријатно кафе. Но, во Прага има ресторани кои се неверојатни за своите гурмански јадења.

  Каде можам да ја прославам Новата 2019 година?

  Најдобрите ресторани и кафулиња во Прага каде да ја прослават Новата 2019 година

  На почетокот, треба да разберете дека околу половина милион луѓе доаѓаат на новогодишната ноќ во Прага. Додајте им на жителите на чешката престолнина и добивате импресивна публика.

  Многу луѓе сакаат да го прослават празникот на маса во забавна компанија со интересна програма за забава. И луѓето кои не се прв пат да го направат ова, однапред ќе резервираат табела.

  Обично, информациите се појавуваат на официјалните веб-страници на ресторанот кон крајот на октомври - почетокот на ноември. Следете го правилото: колку порано, посигурен.

  Кафулиња и ресторани во Прага на новогодишната ноќ

  Што се однесува до изборот на пристојни ресторани во Прага за Нова Година, ние ќе го кажеме ова (цена по човек): за сите, според нивниот буџет и буџет, можете да најдете место каде совршено да ја прославите Новата година во Прага.

  Француски ресторан Белевју

  Француски ресторан Белевју

  Одличен избор! Прославете го фестивалот со исклучителни јадења и вистински шампањ, слушајте музика во живо, восхитувајте се на поздравот на мостот Чарлс и Стариот град преку панорамски огромни прозорци.

  Мени: на руски.

  Кујна: чешка и француска.

  Цени: од 200 € (евро).

  Ресторан "Ресторан Кода"

  Уште едно убаво место за славење на Новата година. Кавијар, телешко месо, патка, остриги со изобилство на силни пијалоци, чај и кафе. Одличен поглед на Прага.

  Мени: на руски.

  Кујна: чешка и француска.

  Цени: од 280 € (евро).

  Ресторан „Злати Праха“ (Злата Прага)

  Ресторан „Злати Праха“ (Злата Прага)

  Најпознатиот и скап ресторан во Прага. Сместено во хотелот „Интерконтинентал Праха 5 *“. Панорамски поглед на главниот плоштад.Излегување на терасата за да ги видите огномет. Рафинирани јадења: шунка, јастог, шунка, сирење, школки. За секое јадење се избира вино. Без вечер фустан нема да ве пуштат. Музика во живо.

  Мени: на руски.

  Кујна: француски и чешки.

  Цени: од 400 € (евро) за возрасно и од 270 € (евро) за дете.

  Ресторан Прага „Ресторан Обала“

  Ресторан Прага „Ресторан Обала“

  Сакате да ја прославите Новата 2018 година во Прага во висина на облаците? Имате шанса да се смирите на пријатно место на празничната маса со европска кујна на прозорецот во телевизиската кула на надморска височина од 66 метри. Зарем тоа не е одлично?

  Мени: не на руски

  Кујна: модерна европска, вегетаријанска

  Цени: од 150 € (евра)

  Ресторан „Л“ од Еурпепе Праха Влтава ”(Брод„ Европа “на Влтава)

  Најоригиналната одлука за славење на Нова Година во Прага е на реката Влтава. Бродот ќе отплови низ историскиот дел на Прага, на полноќ ќе застане на мостот Чарлс за да го гледа поздравот.

  Мени: вклучена и неограничено пиво и вино.

  Цена: од 120 € (евро).

  Средновековна таверна „кај кралот на Брабант“ (Krčma U krále Brabantského)

  Да се ​​прослави Новата година во Прага во средновековен стил е оригинална одлука. Во празнична претстава: витешки турнир и огнено шоу со факели, стомачен танц. Замислете само дека оваа институција работи од 1375 година, колку е заситен со античкото минато.

  Мени: на руски

  Кујна: Чешка

  цена: од 130 € (евро)

  Во принцип, можете да изберете место погодно за вашиот паричник, мени и програма, каде што совршено ќе можете да ја прославите Новата година во Прага. Ако сакате, не треба да барате ресторан во центарот на градот - на пример, во Детринце, има прекрасен средновековен замок и прекрасна кујна.

  Што да се носи за Нова Година 2019 според знаците на зодијакот?

  Летови од Москва до Прага

  Летови кон Прага во декември 2018 година - почетокот на јануари 2019 година. Цените танцуваат како гости на одмор. Денес тие се толку многу, а утре веќе „трчаа по угорницата“.

  За да останете свои и да заштедите малку, треба да се грижите за билетите за авиони однапред. Секако, постои можност да се користат услугите на нискобуџетните авиокомпании или дури и да „скокаат“ низ градовите по 2-3 трансфери.

  Цената на директен лет Москва-Прага е од 90 до 270 евра.

  Летот од Москва до Прага трае околу 2-3 часа на директен лет. Со ваквите летови управуваат 2 компании: Аерофлот и Чешка ерлајнс. Но, авионските билети во овој случај не се евтини.

  Најевтините билети за Прага ги нуди „Ер Србија“ од 90 € (евра). Ваквата ниска цена за летот важи само во понеделник на 18 декември и во вторник на 19 декември. Поблиску до Нова година - цената се зголемува!

  Можете исто така да заштедите на летови. Ако однесете билети за Прага однапред, таму и назад и со трансфери. Исто така вреди да се погледнат соседните датуми. Многу удобна услуга за споредба на цената на летот aviasales.ru .

  Прага хотели за Нова Година

  Не правете без куќиште. Ве советуваме однапред да го резервирате хотелот. Евтините цени на хотелите се појавуваат од 27 до 28 декември. Како и на друго место, постои избор: кој само ја поминува ноќта во хотел, а некој и слави со бучни компании или во семејството.

  Хостелот најчесто е населен со млади и независни патници. А, за парови или романтични лица, вреди да се погледнат хотелите кои нудат новогодишни програми во нивните ресторани.

  Поважни информации: треба подобро да пребарувате и да резервирате соодветен хотел hotellook.ru и хотелите со три starвезди се доволно добри за да слават Нова Година

  Популарните хотели во Прага за Нова година според позитивните прегледи на туристите (во центарот на градот 3, 4 и 5 starsвезди, повеќето со програмата, цените се на ден / ноќ во рубли):

  1. Хотел Грандиор Прага 5 * - 10300
  2. Амбасадор Злата Хуса 5 * - 10000
  3. Хотел Кинг Дејвид Прага 5 * - 9800
  4. Хотел Majestic Plaza 4 * - 5200
  5. Grand Majestic Plaza 4 * - 7800
  6. Хотел Амарилис 4 * - 8700
  7. Хотел Беседа Прага 4 * - 10600
  8. Хотел Коруна Прага 3 * - 2800
  9. Апартмани ПУШКИН Прага 1 3 * - 4800
  10. Прага златно доба 3 * - 3800
  11. Хотел и хотел Ричи - Хостел - 1400
  12. Центар - хотел - 1300
  13. Хостел Будник - 1350 година

  Новогодишни турнеи во Прага. Нова година во Прага 2019 година: цени на турнејата

  Турнејата, особено за новогодишниот празник, се сортираат како слатки колачи. Се додека има жешка понуда - не е грев да се искористи! Сè уште можете да успеете да стапите на чекор од заминување среќен празник.

  Цената на новогодишната турнеја до главниот град на Чешка зависи од голем број фактори: време, локација и услуга. Јасно е дека поблиску до настанот, толку е поголема цената. Но, секогаш постои избор и вие одлучувате дали сами да направите турнеја или да ја искористите понудата.

  Ги споредивме цените за новогодишните тури, филтрирани според потребните параметри на услугите за пребарување: Ниво.travel и Травелата .

  Можете да ја купите најевтината турнеја со поаѓање на 27-28 декември за 5-6 ноќевања во опсег од 50-60 илјади рубли.

  31 декември за истиот број денови цената на турнејата ќе биде од 65 илјади.

  Ако сакате да ги поминете новогодишните празници во Прага без да ја прославувате Новата година, во јануари 2018 година - цената на туристички пакет со дете од 45 илјади рубли.

  Новогодишна турнеја во Прага во хотели со појадок:

  • Хотел У Сладку 3 * - од 58 илјади
  • Хилтон Прага 5 * - од 75 илјади (поаѓање 31.12 за 3 ноќевања)
  • Ирис хотел Еден 4 * - од 52 илјади
  • Започнете 3 * - од 45 илјади

  Покрај вообичаените тури за слободно време, треба да ги разгледате и туристите за разгледување места. И има многу програми за екскурзија во Прага. Најдобро е да ја користите услугата за избор на екскурзии и во живо упатства што зборуваат руски јазик weatlas.com .

  Нова година во Прага: совети и прегледи од туристи

  Нова година во Прага: совети и прегледи од туристи

  Луѓето кои веќе го посетија чешкиот главен град за време на новогодишните празници, споделуваат совети со вас. Тие велат:

  1. На новогодишните и Божиќите, голем број туристи доаѓаат во Прага.
  2. Изберете хотел во центарот, на непосредна близина.
  3. Одложете ја прошетката во Прага ноќе, ден по прославата.
  4. Однапред резервирајте ресторан и хотел. Местото дефинитивно нема да биде бесплатно.
  5. Метро е отворено до 2 часот по полноќ. Таксистите се многу скапи.
  6. Ако сè уште одите надвор, тогаш облечете се потопло и земете силни пијалоци со вас.
  7. Не грижи се за јазикот. Повеќето одморачи и славеници се Руси.
  8. Издвои шопинг после празниците. Продавниците (повеќето) се затвораат на 25 декември, Католички Божиќ.
  9. 1 јануари менувачниците не работат.
  10. Според прегледите на туристите - добар совет - проверете ги проверките во кафеаната.

  Заклучокот се сугерира себе - да се посети и слави Новата година во Прага, дефинитивно вреди. Покрај тоа, трошоците за новогодишните празници во Чешка во споредба со другите европски земји се многу помалку. Не заборавајте да пробате традиционални чешки јадења и вкусно пиво.

  Каде да се сретнеме и да славиме новогодишни празници во Прага, што да правам и кои ресторани се подобри, кој хотел да избере?
  Колку е храна, сместување, какво е времето и како да се слави Нова Година во Прага - 2019 година?
  Каде можам да ја прославам Новата 2019 година?
  Зарем тоа не е одлично?
  Што да се носи за Нова Година 2019 според знаците на зодијакот?

  Новости

  Где купить объектив для телефона

  Никогда не думала, что существуют объективы для телефона, пока не нашла их в одном магазине, подробнее здесь. Оказалось,

  Духовно-религиозный туризм
  После принятия Русью христианства, появилась новая традиция — паломничество. Чуть позже, одинокие паломники объединились в центры и ходили к святым местам уже группами, чтобы преклонить колени перед

  Методы арт терапии в Запорожье
  Для психологов, психотерапевтов, преподавателей, воспитателей и профессионалов, работающих с детками. Программка поможет получить теоретические познания о арт-терапии как способе работы не только лишь

  Снять колесо с велосипеда
  Хоть какой опытнейший велосипедист знает, как снять колесо велика без помощи других. Такое действие нередко приходится создавать, когда колесо нужно починить, поменять шину, обод либо спицы либо просто

  Видео экскурсия по москве
  Обзорные экскурсии по Москве на автобусе проходят каждый денек от Красноватой площади. Экскурсионное бюро «Лауда» приглашает Вас познакомиться с одной из древнейших столиц мира — Москвой. Храмы и особняки,

  Смотреть притчи
  На этой странице сможете http://day-by-day.od.ua/video/1022262404-oformlenie-prazdnika-sharami/ онлайн —  православные, добрые, опытные, достойные внимания и интереснейшие.  Мы собираем отличные притчи

  Святая канавка в дивеево
  "Много дивного гласил батюшка Серафим об этой Канавке. Что Канавка эта - стопочки Божией Мамы! Здесь ее обошла Сама Королева Небесная! Эта Канавка до небес высока! Землю эту взяла в удел Сама Госпожа

  Смертная казнь в иране
  Смертная казнь в Иране применяется согласно шариатскому закону с момента установления исламской республики в 1979 году. При всем этом многие экзекуции в Иране совершались на публике: числилось, что проводящиеся

  Столбы в красноярске
  Внедрение водянистого пенопласта в качестве теплоизолятора отличается массой преимуществ, . . . . Как верно

  Самоделки трактора видео
  Обычно мини трактора можно сделать на базе хоть какого мотора. Это может быть движок от «Днепра», от мотоблока, москвича либо от байка «Муравей», более подробнее смотрите в нашей подборке: самодельные