• Новости
 • Апетитот доаѓа со јадење и аперитив - пред тоа! Кога, како и со што да му служиш на аперитив

  1. Што е аперитив?
  2. Кои пијалоци се служат како аперитив?
  3. Сокови
  4. Безалкохолни пијалаци
  5. Ниски алкохолни пијалоци
  6. Силни алкохолни пијалаци
  7. Видови на аперитив

  Како и многу други алкохолни пијалаци, аперитив во средниот век бил користен за медицински цели. Токсични пијалаци со мајчина душица, зира, каранфилче, морско оревче се широко користени. Во исто време, вермут ароматизира со камилица, пелин, ванила и други зачини и билки. Сега неговото назначување е трансформирано и има различна природа.

  Што е аперитив?

  Аперитив е алкохолен или безалкохолен пијалок кој се сервира пред почетокот на оброкот, со цел да се стимулира апетитот и да се подготви стомакот за богат оброк, да се стимулира производство на дигестивни ензими, гастричен сок, особено пред да се служи месо и масни садови. Аперитив исто така помага да се создаде празнична атмосфера и помага да се постават гостите во вистинско расположение.

  Пијан 30-40 минути пред почетокот на празникот, тоа ќе помогне да се справите со оние кисели краставички, за што решивме да се готвиме за време на празниците.

  Пијан 30-40 минути пред почетокот на празникот, тоа ќе помогне да се справите со оние кисели краставички, за што решивме да се готвиме за време на празниците

  Кои пијалоци се служат како аперитив?

  Идеален како аперитивен сок, безалкохолни пијалоци и алкохолни пијалоци.

  Сокови

  Соковите со горчина или киселост се најпогодни како аперитив: грејпфрут, лимон, домат, портокал, грозје и калинка.

  Безалкохолни пијалаци

  Тоа едноставно може да се пие оладена вода (можно со парче лимон или вар), минерална вода со различен степен на карбонизација, сода.

  Ниски алкохолни пијалоци

  Класик на аперитив е служењето на вермут со мраз. Можете да направите лесен коктел: вермут на половина со тоник, парче вар и мраз. За да се создаде празнично расположение и апетит, исто така може да послужите блескав шампањ, шери, шери, бело вино, не е премногу сладок ликер.

  Силни алкохолни пијалаци

  Ценителите на алкохол со висок степен можат да понудат коњак (армањак), ракија, бехеровка, виски, пристанишно вино, џин, раки, crambambule, истури во чаши од 20-50 ml. Тука главната работа е усогласување со мерката, во спротивно главниот тек не може да се чека.

  Видови на аперитив

  Во зависност од бројот на употребените пијалаци, аперитив може да биде:

  • Унарни - ако служат само еден пијалок (на пример, вермут);
  • Комбинирано - кога служи истовремено со неколку видови на пијалаци (на пример, минерална вода, сок, вино);
  • Мешани - кога се служи со мешавина од неколку видови пијалоци (коктели како мохито).

  Унарни - ако служат само еден пијалок (на пример, вермут);  Комбинирано - кога служи истовремено со неколку видови на пијалаци (на пример, минерална вода, сок, вино);  Мешани - кога се служи со мешавина од неколку видови пијалоци (коктели како мохито)

  При изборот на аперитив, важно е да се потсетите на следниве нијанси :

  • Количината на алкохол што му служи на гостите пред оброкот треба да биде доволна за да го изгори апетитот на гостите и да не предизвика состојба на интоксикација;
  • Слатките, топли и топли пијалаци, само ладни или на собна температура, не се погодни како аперитив. Млечни пијалаци, мешавини од јајца исто така не се соодветни;
  • Еден аперитив треба да се комбинира со главни јадења (на пример, никогаш не треба да служите пијалоци со мраз пред топла супа) и пиењето им служи;
  • Земете во предвид времето во годината - ладен шампањ, вино, вода најдобро се служи во текот на летото, а во зима можете да пиете и силни алкохолни пијалоци;
  • Запомни за правилно служење пијалаци.

  Што да поднесете аперитив?

  Бидејќи аперитот служи за возбудување на апетитот, закусите што им служат не треба да предизвикаат загуба, затоа тие треба да бидат лесни и добро прилагодени за пијалоци.

  Тоа може да биде разни видови на ореви (бадеми, печени ореви), овошје, канапи, солени стапови, маслинки, маслинки, сирење, овошје, месо.

  Тоа може да биде разни видови на ореви (бадеми, печени ореви), овошје, канапи, солени стапови, маслинки, маслинки, сирење, овошје, месо

  Сепак, во храната вреди да се знае мерката. Ако се чувствувате тешки, прејадете, прошетајте. Проблемите со стомакот не се дел од плановите на Новата Година.

  Што е аперитив?
  Кои пијалоци се служат како аперитив?
  Што е аперитив?
  Кои пијалоци се служат како аперитив?
  Што да поднесете аперитив?

  Новости

  Где купить объектив для телефона

  Никогда не думала, что существуют объективы для телефона, пока не нашла их в одном магазине, подробнее здесь. Оказалось,

  Духовно-религиозный туризм
  После принятия Русью христианства, появилась новая традиция — паломничество. Чуть позже, одинокие паломники объединились в центры и ходили к святым местам уже группами, чтобы преклонить колени перед

  Методы арт терапии в Запорожье
  Для психологов, психотерапевтов, преподавателей, воспитателей и профессионалов, работающих с детками. Программка поможет получить теоретические познания о арт-терапии как способе работы не только лишь

  Снять колесо с велосипеда
  Хоть какой опытнейший велосипедист знает, как снять колесо велика без помощи других. Такое действие нередко приходится создавать, когда колесо нужно починить, поменять шину, обод либо спицы либо просто

  Видео экскурсия по москве
  Обзорные экскурсии по Москве на автобусе проходят каждый денек от Красноватой площади. Экскурсионное бюро «Лауда» приглашает Вас познакомиться с одной из древнейших столиц мира — Москвой. Храмы и особняки,

  Смотреть притчи
  На этой странице сможете http://day-by-day.od.ua/video/1022262404-oformlenie-prazdnika-sharami/ онлайн —  православные, добрые, опытные, достойные внимания и интереснейшие.  Мы собираем отличные притчи

  Святая канавка в дивеево
  "Много дивного гласил батюшка Серафим об этой Канавке. Что Канавка эта - стопочки Божией Мамы! Здесь ее обошла Сама Королева Небесная! Эта Канавка до небес высока! Землю эту взяла в удел Сама Госпожа

  Смертная казнь в иране
  Смертная казнь в Иране применяется согласно шариатскому закону с момента установления исламской республики в 1979 году. При всем этом многие экзекуции в Иране совершались на публике: числилось, что проводящиеся

  Столбы в красноярске
  Внедрение водянистого пенопласта в качестве теплоизолятора отличается массой преимуществ, . . . . Как верно

  Самоделки трактора видео
  Обычно мини трактора можно сделать на базе хоть какого мотора. Это может быть движок от «Днепра», от мотоблока, москвича либо от байка «Муравей», более подробнее смотрите в нашей подборке: самодельные