• Новости
 • Алоха, Хаваи! Како да се опуштите на далечните острови

  1. Повеќе опции - помалку цена.
  2. Време е пари
  3. Хостел или стан
  4. Седнете на самото место
  5. Истражуваат јавен превоз
  6. Храна без потешкотии
  7. Барајте бесплатна забава
  8. Одете пеш
  9. Побарајте попусти или купони

  Идеална клима во текот на целата година, примамливи плажи, неверојатни пејзажи - ова е Хаваи. Многумина би сакале барем еден поглед на овие рајски острови, но цените залажуваат. Сепак, вистинските патници секогаш имаат неколку адути во нивните џебови, односно тајни за спасување на буџетот дури и во такви места на патос.

  Сепак, вистинските патници секогаш имаат неколку адути во нивните џебови, односно тајни за спасување на буџетот дури и во такви места на патос

  Повеќе опции - помалку цена.

  Прочитајте периодични туристички вести. Понекогаш носат добри вести. На пример, од 2018 година, авиокомпанијата "Југозапад" на нискотарифните авиопревозници ќе почне со летови до Хавајските острови. Што значи ова? Дека цените ќе одат надолу - прво, затоа што ниска цена авиокомпанија, и второ, бидејќи конкуренцијата ќе се зголеми. Статистичките податоци велат дека појавата на нискобуџетна авиокомпанија на патот веднаш ги намалува цените за 15 отсто. Па веќе е полесно. Покрај тоа, не е неопходно да се следат летовите исклучиво на главниот град Хонолулу (нема директни летови од Русија, во секој случај летаат низ некој голем американски аеродром). Постојат меѓународни аеродроми Хило и Кона на Големиот Остров на Хаваи. Проверете колку трошоци за авионски трошоци таму .

  Време е пари

  Стандарден трик за намалување на буџетот за патување е да се избере низок сезонски период. За Хавајските острови ова е последните две недели од јануари, февруари, мај, септември и октомври. Не треба да се грижите за времето во овој случај - секогаш е добро таму. Покрај тоа, во февруари речиси сигурно ќе ги видите кинеските грмушки, а септември е време " Алоха фестивал - прослава на локалната култура со песни, ора и цветни паради.

  Хостел или стан

  Се разбира, хостели во Хаваи не можат да се наречат евтини - 35-40 долари за креветот во заедничката соба. Но, сепак, тука е буџетската опција. Но, оваа цена вклучува појадок, Wi-Fi, понекогаш дури и пренос на плажа и до аеродромот, како и попусти за некои настани нарачани преку хотел. Добро е ако патувате од друштво: тогаш можете да ги тргнете целите студентски домови за четири, на пример. И уште подобро - станови со кујна.

  Седнете на самото место

  Мислам, останете на еден остров. Се разбира, интересно е да се погледне на сè - хавајските острови се многу разновидни, и секој од нив е интересен на свој начин. Но, бидејќи ние спасиме. Врз основа на ова, подобро е да останете на Оаху или на Големиот Остров, бидејќи таму се наоѓаат аеродромите каде што ќе летате. Покрај тоа, ова се најголемите и најпопуларните острови, што значи дека има повеќе избор на сместување, храна и забава, како и можности да не се трошат сите пари.

  Истражуваат јавен превоз

  На островите постојат разни јавни транспортни мрежи, кои значително ќе заштедат при патување. Да речеме на Оаху тоа е Автобусот нудејќи различни правци и дневен премин за само пет долари кога едно патување чини 2.50. Значи, откако ја поминав вечерта на релевантните локации, ќе разберете како да го зачувате буџетот од големи трошоци, а во исто време ќе дознаете каде е сè.

  Храна без потешкотии

  Обиколувајте скапи ресторани во туристичките места (ова треба да се направи не само на Хаваи). Ајде да се обидеме да дознаеме од локалните, на кои места јадат и да одиме таму. Или на пазарот на фармери, каде што можете да ги купите најновите производи евтини (ако живеете во стан, можете да готвите самостојно). Исто така, следете го проектот "Eatthestreet" на нивниот страницата или да се претплатите на нив во социјални мрежи. Прехранбени производи со вкусна храна на одреден распоред доаѓаат на плоштадите од различни градови и организираат прослава на стомакот и улична храна за секого.

  Барајте бесплатна забава

  Барајте бесплатна забава

  Прво на сите, ова се локални плажи - всушност, зошто да одите на Хаваи, ако не пливате и сончате. Не пропуштајте најинтересно:

  - црна плажа на Punaluu на Големиот Остров на Хаваи. Песокот тука всушност е вулканска лава, која со години е полирана со морска вода, а потоа пријатна. Бидете внимателни: црн песок се загрева побрзо и посилно од светлината, може да достигне изгореници. За жал, оваа плажа е само за сончање, пливањето во ова место е непријатно поради острите карпи и ладни извори. Но, можете да видите како морето желки излегуваат да уживаат во сонцето.

  - Црвена плажа Kaihalulu на островот Мауи - прибежиште на нудисти и авантуристи. Можеби не им припаѓате, но не е интересно да се погледне на контрастот на темно црвениот песок со светло зелена боја на дрвјата и сината боја на океанот?

  - Друга црна плажа - Пенулу. Истата боја, истите желки, исто така, не треба да се капеме, бидејќи водата тука е прилично кул.

  - зелена плажа Papacolea - замислете, и тоа се случува! Песокот содржи кристали на хризолит, кои му даваат зелена или маслинова боја. Ве молиме имајте предвид дека песокот е строго забрането да се извади, патем, како и од други обоени плажи на Хаваи.

  - Махајала Бич, три километри северно од аеродромот Кона, покриен со бел песок.

  - плажа Kivakapu - мирна, мирна, без бучни дискотеки и барови, но со кристално чиста вода, за која нуркачите ја сакаат.

  Покрај тоа, на Waikiki Beach на Oahu, на пример, тука е Кралскиот хавајски центар со бесплатни програми за сите да научат локален танц, да играат укулеле или хавајски масажа и други интересни работи.

  Одете пеш

  И што, по сите, пешачење е исто така добра забава. Одите сами, одете, дишете го воздухот. Добро е за телото, за себе - време да размислува за нешто или, напротив, да го одвлекува вниманието од било какви трети лица мисли. На Хаваи, многу патеки за одење, а вие само треба да платите за влезот во националниот парк, ако патеките се наоѓаат таму: 10 долари по лице или 20 од автомобилот, ако одеднаш на тркала. Најдобрите места за пешачење се: Калалау Трага на Кауаи, Дијамантска глава на Оаху, Националниот парк Хаваи вулкани на Големиот Остров и Националниот парк Халекала на Мауи.

  Побарајте попусти или купони

  Постојат компании на Хаваи кои нудат попусти или купони за разни настани, тури или влезници. На пример, овде како . Купоните за попуст може да се најдат во локалните весници или списанието This Week, кое треба да биде на аеродромот.

  Што значи ова?
  Можеби не им припаѓате, но не е интересно да се погледне на контрастот на темно црвениот песок со светло зелена боја на дрвјата и сината боја на океанот?

  Новости

  Где купить объектив для телефона

  Никогда не думала, что существуют объективы для телефона, пока не нашла их в одном магазине, подробнее здесь. Оказалось,

  Духовно-религиозный туризм
  После принятия Русью христианства, появилась новая традиция — паломничество. Чуть позже, одинокие паломники объединились в центры и ходили к святым местам уже группами, чтобы преклонить колени перед

  Методы арт терапии в Запорожье
  Для психологов, психотерапевтов, преподавателей, воспитателей и профессионалов, работающих с детками. Программка поможет получить теоретические познания о арт-терапии как способе работы не только лишь

  Снять колесо с велосипеда
  Хоть какой опытнейший велосипедист знает, как снять колесо велика без помощи других. Такое действие нередко приходится создавать, когда колесо нужно починить, поменять шину, обод либо спицы либо просто

  Видео экскурсия по москве
  Обзорные экскурсии по Москве на автобусе проходят каждый денек от Красноватой площади. Экскурсионное бюро «Лауда» приглашает Вас познакомиться с одной из древнейших столиц мира — Москвой. Храмы и особняки,

  Смотреть притчи
  На этой странице сможете http://day-by-day.od.ua/video/1022262404-oformlenie-prazdnika-sharami/ онлайн —  православные, добрые, опытные, достойные внимания и интереснейшие.  Мы собираем отличные притчи

  Святая канавка в дивеево
  "Много дивного гласил батюшка Серафим об этой Канавке. Что Канавка эта - стопочки Божией Мамы! Здесь ее обошла Сама Королева Небесная! Эта Канавка до небес высока! Землю эту взяла в удел Сама Госпожа

  Смертная казнь в иране
  Смертная казнь в Иране применяется согласно шариатскому закону с момента установления исламской республики в 1979 году. При всем этом многие экзекуции в Иране совершались на публике: числилось, что проводящиеся

  Столбы в красноярске
  Внедрение водянистого пенопласта в качестве теплоизолятора отличается массой преимуществ, . . . . Как верно

  Самоделки трактора видео
  Обычно мини трактора можно сделать на базе хоть какого мотора. Это может быть движок от «Днепра», от мотоблока, москвича либо от байка «Муравей», более подробнее смотрите в нашей подборке: самодельные